1-700-500-549 
בלוג

האם השמש באמת שקרנית?

על הקשר שבין מגן שמש לחורף הישראלי

כשמדובר במזג אויר, אי אפשר להתעלם מכך שצמד המילים "חורף ישראלי" מעלה תהיות אחרות לגמרי מאשר "חורף בלונדון"... האקלים הים תיכוני אמנם מפתיע בימים גשומים ובמשקעים שאפשר בהחלט להתגאות בהם, אבל רוב חודשי החורף, שבהגדרתם אמורים להתחיל בנובמבר עד מרץ, מתרכזים בדצמבר עד פברואר בלבד. גם אז אגב, הימים הגשומים הם קצרים וממוקדים כאשר בשאר הזמן, נהנים הישראלים משמש נעימה ומחממת. ולמה כל ההקדמה המשכנעת הזו? כדי להפריך טענה קטנה שרווחת בקרב הציבור -  שבחורף אין צורך בהגנה משמש. האמנם?
 
 
בוודאי שמעתם לא פעם ואולי אף יותר מעשרות או מאות פעמים בחייכם את המושג "שמש שקרנית". ובכן, הביטוי שמש שקרנית מקבל משמעות שונה בקרב אנשים שונים – חלקם מתייחס לסיטואציה בה ביום חורף קר יש אור שמש חזק מאוד אך כשיוצאים החוצה מגלים שלמרות האור הגדול עדיין קר מאוד ואין תחושת חום, וחלקם (שזו אגב המשמעות הנכונה יותר של הביטוי שהשתרש) מתייחסים לכך שביום חורפי וקר, השמש מחממת בנעימות אך למעשה מחדירה אלינו קרינה מסוכנת כמעט כמו בימי הקיץ.

דבר נוסף שמאפיין את השמש בעונת החורף הוא זווית החדירה שלה למבנה. מאחר וימי החורף קצרים יותר מימי הקיץ, השמש חודרת בזווית פחות מעוגלת אל המבנה ואותה סטייה גורמת לכך שנכנס יותר אור וסנוור לחדר או לחלל, כך שגם פתרונות ההצללה, כגון צלונים וסוככים למיניהם, אינם יעילים במניעת הסנוור כפי שהם בקיץ. לכן, חשוב לתכנן גם את פתרונות ההצללה הנחוצים, כך שיתאימו לכל עונות השנה.
   
 
אז איך נהנים מחום השמש הכל כך נחוץ לנו בימי החורף ועדיין נזהרים מקרינה מסוכנת? ממשיכים להשתמש במנגנוני ההגנה:
  • משתמשים בקרם הגנה לפנים ולעור הגוף, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות, בכל יציאה מהבית. זכרו, החשיפה לשמש, בכל מזג אויר, מגבירה את קצב הזדקנות העור, גורמת להופעת קמטים וכתמים ופוגעת בסיבי הקולגן, האחראים על גמישות העור ובכך הופכים את העור לרפוי ויבש יותר.
 
  • מרכיבים משקפי שמש ומגנים על העיניים והעור העדין שסביב העיניים. קרינת השמש פוגעת ומזיקה לעיניים ועלולה לגרום לכוויות ומחלות שרק בגיל מאוחר יותר מבחינים בהם. כמו כן, העור סביב העיניים רגיש יותר ודק ולכן פגיע ונוטה להתקמט מהר יותר. שילוב בין קרם עיניים למשקפיים איכותיים עם מסנני UV  יסייעו להתגונן מפני נזקים אלו. 
 
  • משתמשים בצעיף קליל גם כפריט אופנתי וגם כמגן לעורף ולעור הצוואר העדין. בחורף קל יותר להגן על הגוף באמצעות בגדים ואקססוריז – נצלו את האופנה והגנו ככל האפשר על עור הצוואר והעורף באמצעות צעיפים, כובעים ועוד.
 
  • מתקינים ציפוי מגן שמש על חלונות הרכב ונהנים גם מהנוף וגם מהגנה מושלמת למשפחה בכל נסיעה, קצרה או ארוכה. הקרינה שחודרת דרך חלונות הרכב חזקה וגבוהה והיא מסוכנת מאוד לעור. בזמן נסיעה, בעיקר בעונת החורף, נוטים הנוסעים ליהנות ממגע השמש החמים על הגוף – זו בדיוק אותה שמש שקרנית שרודפת! ציפוי שקוף או כהה מעט על חלונות הרכב הכולל שכבות פוליאסטר ומסנני קרינה יעניק לכם גם הגנה מלאה מקרינה וגם יאפשר לכם להמשיך וליהנות מחמימות השמש.
 
  • ובבית? היתרונות של ציפוי מגן שמש שרבים משתמשים בו ברכב יכול להיות גם אצלכם בבית או במשרד. ציפוי מגן שמש יעניק פתרון מושלם למניעת סנוור והפחתת חום, אם לנוכח שינוי זווית חדירת השמש בין חודשי הקיץ לחורף ואם לנוכח פתרונות הצללה אחרים שאינם מותאמים לכל עונה. כיום מציע ענף הציפויים מגוון רחב וייחודי של מוצרים וציפויים להגנה משמש ולמניעת סנוור, בוהק, קרינתUV  ודהייה המותאמים לכל סוגי הזכוכיות בחלונות. ציפוי מגן שמש מעניק הגנה חדרי הבית והסלון והפכו לחלק בלתי נפרד משגרת חייהם של אנשים רבים ברחבי הארץ והעולם, בין אם בבית ובין אם במשרד.
 
אז גם אם השמש שקרנית ביום חורף קר וגם אם היא בשיאה ביום אביבי ונעים או בקיץ, כולם זקוקים להגנה מפניה ויש דרכים רבות לכך. הכי חשוב זה להכיר את הפתרונות ולדעת כיצד להיזהר בכל סיטואציה ובכל מזג אויר.  למידע חיוני נוסף לחצו